Wednesday, September 28, 2005

Matk Sai Wani

24.09.2005

Et kõik ausalt ära rääkida, pean alustama selle nädala neljapäevast, kui nüüdseks juba mu väga head sõbrad Kaycee, Alex, Mariel, Jacqueline, Matt (Ameerikast) ja Chris (Saksamaalt) kutsusid mind matkale Sai Kungi poolsaarele (Ida-Hongkongis). Pidin neile siis paraku ära ütlema, kuna olin juba andud oma jah-sõna, et osaleda keemikute laevareisil.

Reedel aga ilmusid tänavatele jälle taifuuni eest hoiatavad sildid (algul hoiatus nr.1 (troopiline torm 800 km raadiuses), siis nr. 3 (troopiline torm 300 km raadiuses)). Lõuna paiku sain sõnumi, milles teatati laevareisi ärajätmisest halva ilma tõttu.

Laupäeva hommikul kell 10 olin seega ühiselamu all kohvikus valmis, kõik matkaks vajalik mitmekordselt kilekottidesse mähitud. Kuna ma Hongkongi oma seljakotti kaasa ei võtnud ja kohvriga matkale minemine pole vist just kõige parem mõte, otsustasin probleemi lahendada endale ise seljakoti meisterdades.

Teooria: tuleb võtta 4 võimalikult suurt musta prügikotti. Kõik asjad, mis “seljakotti” lähevad, panna ühte kilekotti, koti tugevdamiseks kasutada teist prügikotti. Järelejäänud kottidest saavad seljakoti sangad. Sangad kinnitada teiste kottide külge rohkete klambrite ja niidiga. Klambrite löömise kohad tugevdada veekindla papiga, mis kujutab endast papi ja teibi sümbioosi.

Praktika: laenasin lihtsalt Matti seljakotti, sest tal oli neid kaks.

Korra mõtlesime küll, et ehk peaks me oma matka ka edasi lükkama, ikkagi taifuunioht ju, aga kuna a) paljudel meist olid asjad juba pakitud ja b) ühikasse jäämine oleks tähendanud õppimist, siis otsustasime siiski minna.

Sõit Kowloonist (ülikooli juurest) Pak Tam Chungi Sai Kungi poolsaarel võttis meil aega umbes poolteist tundi. Kõigepealt sõitsime metrooga (3 peatust), siis marsruuttaksoga Sai Kungi ja sealt edasi suure (2-kordse, nagu kõik linnaliinibussid Hongkongis) bussiga Pak Tam Chungi.




Ilm oli ilus - küll pilves, aga soe (üle 25 kraadi) ja mõnusalt tuuline. Need 16 kilomeetrit, mis meid Bradbury Halli hostelist lahutasid, tundusid täiesti reaalse ettevõtmisena. Seda enam, et esimene kilomeeter matkarajast oli betoneeritud. Pildistasime liblikaid ja krabisid, nautisime ilusaid vaateid.

Kella kahe paiku muutus rada järsemaks ja mudasemaks, betoon asendus saviga. Kohe varsti pärast seda hakkas sadama, nii et poole tunni pärast nägi rada välja selline:


Matkajate välimuses leidsid aset samuti suured muudatused. Need, kellel oli natuke suurem matkamise kogemus seljataga (Matt ja Chris), võtsid lihtsalt välja oma vihmajoped. Need, kes olid enne metroo peale minemist poest vihmakeebid ostnud, muutusid helesinisteks või roosadeks printsessideks (Alex, Jacq, Kaycee, Mariel). Need, kes tahtsid odavamalt läbi saada, olid vihmakeebi asemel ennast varustanud suurte mustade prügikottidega ja nägid välja nagu prügikotimehikesed (Rainer).

Kella kolme paiku jõudsime lõpuks Kõrgessaare veehoidlani (High Island Reservoir). Veehoidla iseloomustab hästi seda, kui suur on Hongkongi mageda vee puudus. Nimelt oli veehoidla koha peal enne Sai Kungi poolsaart ja lõunasse jäävat saart ühendav väin. Siis aga tuli kellelgi idee väina mõlemad osad tammiga sulgeda ja soolane vesi välja pumbata. Nüüd ongi selle koha peal veehoidla.


Esimesest tammist ülesaamisest kujunes aga omamoodi keeruline katsumus. Kuigi meid lahutas merest oma 5 kilomeetrit, puhus tammi peal nii võimas idatuul, et kohati tekkis lausa Mary Poppinsi tunne. Prügikott minu seljas otsustas selle tuule peale igatahes põrgulärmi tegema hakata.

Saare peale jõudnud, polnud asi enam nii hull. Meid tervitas jälle asfalttee. Järgmised 4 kilomeetrit tundusid isegi liiga lihtsad. Ärevaks tegi meid aga asjaolu, et tugev tuul hakkas meile vastu puhuma juba siis, kui meie ja mere vahele jäi veel terve mägi.


Esimese tammi ületamine osutus teise tammi kõrval poisikeseks. Päris kividest haarama ei pidanud, et tee peal püsida, aga hüpata ka keegi ei julgenud. Lisaks hakkas tammi ületamise ajal uue hooga sadama, nii et kui me pärast pikka pingutust jälle mandril tagasi olime, tundsime päris suurt kergendust.

Aga ainult korraks. Sest kell oli juba viis läbi. Päike loojub siin kell kuus, kell pool seitse on juba täiesti pime. Me olime täpselt oma matka poole peal.

Et mitte riskida öösel mägedes ringi ekslemisega, otsustasime lõunapausi ära jätta ja enne pimedat võimalikult kaugele jõuda. Meie plaan sai aga otsustava põntsu, kui pärast esimese mäe ületamist nägime sellist vaatepilti:

Selline rand! Ja millised lained!

Nii kui matkarada ranna lähedale jõudis, viskasime kõik oma asjad kus seda ja teist ja jooksime suure hooga merre. Ma pole vist nii vingete lainetega varem meres käinud. Lained nagu surfivideos! Suured, võimsad ja vahused. Ning mis veel hästi huvitav oli: need lained tõesti kannavad sind randa nagu laevahukufilmides. Eesti lained ei tee seda kunagi. Aga siin – viska ennast ainult selili ja 5 minuti pärast puhkad rannas liiva peal.

Rannast lahkusime kell veerand seitse. Vahepeal oli kõvasti sadanud, nii et enamus meist pidi nüüd esimest korda riideid vahetama. Rätikust polnud ka palju abi, sest olin unustanud selle kilega kinni katta. Pärast suurema vee välja väänamist ta natuke siiski kuivatas.

Järgmise mäe otsa ronisime juba videvikus. Chris hindas meie asukohaks 6-8 kilomeetrit Bradbury Halli Hostelist. Mäe tipust ei näinud me oma sihtpunkti igatahes ei näinud.

Kell 7 lülitasime sisse taskulambid, sest ilma lisavalguseta tundus mudasel mägiteel liiga ohtlik. Taskulampe oli meil kaks, üks Chrisil ja teine Kayceel, kusjuures mõlemad olid enne taskulambi kotti panemist pikalt kahelnud, kas on mõtet seda ikka kaasa tassida.

Niikaua kui silm veel vähegi seletas, liikusime pikas jorus ühe taskulambiga, et teise patareid säästa. Õige pea aga olime siiski sunnitud ka teist lampi kasutama hakkama. Jagasime ennast kaheks grupiks, nii et 4 inimest olid ühe taskulambi ja 3 inimest teise taskulambiga.

Et pimedas mägede vahel turnimine muutub üsna pea päris masendavaks, hakkasin teistele eesti muinasjutte rääkima. Oma lemmikmuinasjuttu, lugu Suurest Peetrist ja Väiksest Peetrist, rääkisin mõnuga kaks tundi.

Suurem kriisi hetk jõudis kätte siis, kui muinasjutt läbi sai. Kell oli umbes üheksa ja me olime just vallutanud ühe järjekordse mäe. Mäe otsast ei näinud me ühtki tulukest, külast/linnast rääkimata. Tee oli jätkuvalt üks suur mudamülgas, taskulambid olid töötanud juba kaks tundi.

Kohalike matkaradade projekteerijate kiituseks tuleb aga öelda seda, et nii umbes iga kahe kilomeetri tagant oli raja kõrvale ehitatud katusega (aga ilma seinteta) varjualune, kuhu 7 inimest täpselt ära mahtusid. Ühes sellises sõimegi ära oma viimase toidumoona. Moon tahtis küll kangesti minema lennata, sest tuul oli jätkuvalt kohati üle 25 m/s.

Meie rõõm oli lausa piiritu, kui umbes pool tundi pärast peatust muutus rada jälle korralikuks betoneeritud jalgteeks. Meid tervitasid trepid!

Kella kümne paiku märkasime all orus pisikest küla, Sai Wani. Õige pea ilmusid raja kõrvale tänavavalgustuslambid. Esimese lambi juures tegime suurest rõõmust pilti.

Veel enne, kui päris külla jõudsime, tuli meile vastu kohalik matkagrupp, umbes sama suur kui meie. Olime neid näinud juba varem, teise tammi juures. Nemad polnud ujumispeatust teinud ja olid seetõttu loomulikult palju kergema vaevaga üle mägede külla jõudnud. Nemadki tahtsid ööseks hostelisse jõuda, aga olid nüüd sunnitud tagasi pöörama. Ainus sild, mis Sai Wanist põhja poole viib, oli nende sõnul põlvekõrguselt üle ujutatud, vool tugev ja öö liiga pime, et jõe ületamist proovida.

Sama kinnitasid meile ka kolm matkajat külas, kes, kui nende pea külge kinnitatud taskulampide, vingete matkasaabaste ja elastiksidemete järgi otsustada, olid vist meist mõnevõrra rohkem matkamisega tegelenud.

Enne, kui looga edasi lähen, peakski vist ära märkima, missugune oli meie grupi varasem kogemus matkamise alal. Chris ja Matt olid meist kõige kogenumad. Matt oli nädal-kaks varem käinud Lantau saarel (Hongkongi teises otsas) selle kõrgeimat tippu vallutamas (natuke alla 900 meetri). Mina, Jacq ja Alex olime küll varem matkanud, aga 16 km mägedes oli meile kõigile ikka paras katsumus. Filipiinlastele oli see aga päris esimene kokkupuude matkamise kui sellisega. Igatahes pani teiste matkajate välimus mind aeg-ajalt oma prügikotist keebile murelikke pilke heitma.

Sai Wan osutus umbes 10 majaga imetillukeseks kalurikülaks. Kõik majad olid ehitatud ümber matkaraja. Tundus, et kogu eluks vajalik tuuakse siia kas paadi või helikopteriga. Küla suurimas majas käis suur mürgel – mängiti mahjongi. Mehed ühes nurgas ja naised teises nurgas kahe laua taga, tohutu lärm ja hõiked. Ma ei tea, mulle meenutab see mäng kõige rohkem doominot. Mis seal nii väga hõigata on, pole mul veel päris selge.

Maja ees oli mitu lauda ja piisavalt toole, et ennast mugavalt sisse seada. Pika kopsimise peale tõusis üks naine mahjongi laua tagant ja tuli uurima, mis meil tarvis. Kuna olime roppnäljased, siis esimese asjana tahtsime teada, kas meil oleks võimalik midagi süüa.

Kuigi need kiirnuudlid muna ja konservlihaga maksid 35 krooni, on need kahtlemata kõige paremad kiirnuudlid, mis ma eales saanud olen. Süües arutasime omavahel, et mis edasi.

Tuli välja, et sellel kalamehel on mere ääres väike ühe toaga majake, mida ta oleks nõus meile hea meelega ööseks andma, kui me talle selle eest $HK 600 (ehk siis 1100 krooni) maksame. See variant meid just ei vaimustanud.

Teadmine soojast dušist ja pehmest voodist hostelis innustas meid niivõrd, et otsustasime üleujutatud sillale siiski pilgu peale visata. Kaardi järgi otsustades olime hostelile suhteliselt lähedal – võib-olla 4 km kaugusel. Ja suuremad mäed tundusid juba seljataha jäävat.

Niisiis, kell pool üksteist võtsime oma pambud jälle selga ja asusime silla poole teele. Me polnud veel külast päris välja jõudnud, kui Alexi telefon järsku helisema hakkas. Helistas tema isa. Alexandre on pärit Reunioni saarelt, Prantsuse kolooniast Madagaskari lähedalt. Sealt tema isa siis talle helistaski. -“Hei, papa!” –“Noh, poeg, mis teed?” –“Ah, ma siin mägedes matkamas. Taifuuniga.” –“Ahah.”

Meri möllas mis kole. Kogu rand oli täis lainete poolt randa uhutud rämpsu, alates kalavõrkudest lõpetades kellegi kummikutega. Mööda randa edasi liikudes jõudsime lõpuks kohta, kus teiste teadete järgi pidi olema üleujutatud sild. Silda me seal aga ei näinud. Matkarada läks ja läks, kuni ühel hetkel lihtsalt kadus lainetesse.

See oli meile siiski üsna selge signaal, et peame sel öösel paraku 600 dollarise ulualusega leppima. Alea iacta est. Läksime tagasi kalurimajja ja tunnistasime oma kaotust.

Tuba oli iseenesest täitsa normaalne: 4 kahest voodit, puhur, puhtad voodilinad, külm dušš, WC, pisike teler (seda oskasime me küll pärast selliseid elamusi oma toast kõige vähem leida) ja valim kohalikke loomaliike. Kui olime suuremad sisalikud oma toast välja ajanud ja põranda sipelgatest puhtaks pühkinud, tegime kõik ühed kiired külmad dušid ja õige pea oli seitsmest mudatombust saanud jälle seitse inimeselooma.

Uudistest kuulsime, et taifuunihoiatus jääb kehtima ka järgmiseks päevaks. Selle teadmisega jäimegi magama.

Jätkub...

Wednesday, September 21, 2005

Kuukook

Monday, September 19, 2005

Ilusat kuukoogi püha!


19.09.2005

Täna tähistatakse Hongkongis (ja Hiinas üldse) kesksügist ehk kuukoogi püha (Mid-Autumn Festival). See on peaasjalikult perekondlik püha, kus kogu suguvõsa saab kokku, süüakse erilist kuukooki ja meisterdatakse paberlaternaid. Ühikas on sel puhul inimestest praktiliselt tühi, sest suur osa Hiina üliõpilasi, kaasaarvatud minu toanaaber, on läinud püha puhul koju.

Victoria Park Hongkongi saarel on pühade puhul laternate all lookas, inimesed käivad ringi, paberlaternad käes.

Aga põhiline asi tundub olevat ikkagi koogisöömine. Mida siis kujutab endast kuukook? See on lootoseseemnetest tehtud magus kook, mille südameks on tervena koogi sisse pandud munakollane (või mõnel puhul punase oa moos). Maitsekombinatsioon on igatahes väga... huvitav. Aga ega ta olegi eurooplastele mõeldud.

Taifuunist polnud täna enam jälgegi. Päike paistis pea kogu päeva, korra sadas natuke vihma. Huvitav küll, et sel aastal neil siin nii rahulik on. Muidu pidi siin septembriti ikka keskmiselt 4-5 taifuunihoiatust antama...

Saturday, September 17, 2005

Taifuun!


17.09.2005

Täna anti minu siinoleku jooksul esimest korda taifuunihoiatus. Täpsemalt siis hoiatus number 1, mis tähendab, et troopiline tsüklon on 800 km raadiuses.
Vihma sajab päris mehiselt, aga midagi hullu ei ole - umbes nagu tugevam vihm Eestis. Eks näis, kas tsüklon otsustab siiapoole tulla või mitte...
Tobe on ainult see, et esmaspäeval toimub Hongkongis kesksügisene festival. See on liikuv püha, mis (nagu siin tihti) sõltub kuu faasidest. Esmaspäevane kuu peaks olema aasta kõige ilusam ja suurem täiskuu. Aga paistab, et pean hoopis pilvi passima..

Kuidas siinmail praktikumid käivad

17.09.2005

Nii, see on nüüd lugu kõikidele keemikutele.
Nimelt oli mul neljapäeval esimene orgaanilise keemia praktikum, teemaks vedelik-vedelik ekstraktsioon. Kuidas siis üks praktikum siin käib?
Esiteks, katseid viiakse läbi paarides: üks inimene loksutab jaotuslehtrit, teine teeb samal ajal midagi muud, näiteks valab samal ajal hapet/alust välja. Väga harjumatu on... Tahaks kõike ikka ise teha. Ja selline vastutuse hajumise efekt tekib ka kohe.
Teiseks, igaühel olgu oma kittel. Ma poleks uskunud, et hakkan füüsikalise keemia praksi kitleid taga igatsema, aga vähemalt ei pidanud ma endale siis ise kitlit ostma. Laboris viibimise ajal peavad kõik kandma kaitseprille, samal ajal kui 6M hapet valatakse ilma kinnasteta!
Kolmas täiesti arusaamatu asi on nende "loodusesõbralikkus". See seisneb siis selles, et laboris puudub käte- ja nõudekuivatuspaber. Ei saanudki aru, kuidas nad siis oma nõusid kuivatavad. Vist atsetooniga. Noh, loodussõbralikkus kuubis!
Samal ajal on mõni asi muidugi viimase peal. Kes on Eestis seda enne kuulnud, et deioniseeritud vesi võib tulla tavalisest veekraanist? Nii et muudkui tuleb ja tuleb... Vaakumpump veejoapumba asemel pole nüüd küll teab mis ime, aga ära tuleb mainida ikka.

Ja siis loomulikult see kõige parem osa: praktikumi protokollid. Iga tudeng peab enne praktikumi ära täitma "praktikumieelse lehe", mis tähendab sisuliselt kogu juhendi ümberkirjutamist. Iga sammu laboris tuleb seal eelnevalt kommenteerida. Näiteks: kui juhend nõuab kuskil eetri valamist, tuleb kindlasti kirjutada: "Eeter on tuleohtlik ja mürgine. Aure ei tohi sisse hingata." jne.
Katsejärgse protokolli vormistamiseks on aega 1 nädal. Kui hiljaks jääd, võetakse kohe kõvasti punkte maha (õige jaa, unustasin öelda, et praktikumid on siin hindelised). Protokollide vormistasmiseks on kindel vorm, arvutiga midagi vormistada ei tohi - müstika!

Muuseas, meie kõigi head sõpra Wilhelm Ostwaldit tuntakse siin Wolfgangina.

Thursday, September 15, 2005

B-I-N-G-O, and Bingo was his name-O!

15.09.2005

Eile peeti siinmail maha siis kohalike korrusefunktsionääride poolt paljukiidetud ja kauaoodatud kogu C.N. Yangi majakonna ühine söömaaeg (nad ise kutsusid seda majasoojendamispeoks). Kuna just päev-kaks varem oli samasuguse ürituse korraldanud teine majakond (Y.P Cai oma), kelle pidu koosnes peamiselt ringmängude mängimisest, siis pole raske arvata, et kogu see värk tegi mind üsna ettevaatlikuks.
Aga mis siis toimus... Asi algas tähtsate ninade sõnavõttudega. Siis hüüdis iga korrus oma lauast mingi lause, meil oli "Tähelepanu - valmis olla - sööme!" või midagi sellist. Sellele järgneski riis ja erinevad lisandid (neist eksootilisemad olid kaheksajala mingi osa (see käis mul küll suus ringi) ja tofu, mida ma polnud ka varem saanud). Pärast sööki mängiti bingot (see on siin väga popp), joodi võidu peale Coca-colat, peeti maha üks õnneloos, pildistati kõvasti ja karjuti veel kõvemini. Õnneks hakkas kella 9 paiku vihma sadama, nii et suuremad ringmängud jäid seetõttu ära. Mis seal salata, ikka võõras on see värk mulle.

Panen siia ühe grupifoto ka. Siin on ilusti näha (keskel) meie korruse Diktaator, müstiline mees Eddy. Jään kommentaarides ootama pakkumisi tüdrukute vanuse kohta.


Sunday, September 11, 2005

Kui juba hoiatamiseks läks...

11.09.2005

Ülikoolis ringi liikudes ja tänaval kohtab veel teisigi huvitavaid märke, keelde ja hoiatusi.

Ühika pesuruumist leidsin sellise märgi:


Metroos sülitada ei maksa: maksimumtrahv 9000 EEKi

Ettevaatust! Märg põrand!

11.09.2005

Kui Eesti targad panid pead kokku ja mõtlesid välja slogani "Welcome to Estonia", siis Hongkongi sloganiks on "Caution! Wet floor!". Vähemalt tundub nii, sest kollaseid plastmassist harkjalgu selle tekstiga leiab kõikvõimalikest ja -võimatutest kohtadest. Kõikidest hoiatustest hoolimata pole mina veel ühtegi märga põrandat näinud. Jään igatahes põnevusega ootama...

Mõned näited Hongkongi brändi rakendamisest linnapildis:


McDonaldsis tuleb eriti ettevaatlik olla: 3 brändi



Rannalähedases piknikualas samuti: liiv võib teatavasti väga libe olla...

Thursday, September 08, 2005

Harry Potteri tunne

07.09.2005

Esimese asjana tuleb ära märkida, et eile jõudsin siis omadega esimest korda kohalikku klubisse. Jah, ma tean. Eile oli tõesti teisipäev. Aga kuna siin paljudel vahetusüliõpilastel, kellega ma läbi käin, kolmapäeviti loenguid ei ole, otsustasime siiski minna. Üllataval kombel olidki mitmed kohad lahti, "Cavernis", kus me lõpuks maandusime, mängis lausa live-bänd (sellist 90ndate muusikat + vahele Queeni). Seda päris õiget klubielamust seega siis veel kätte ei saanud. Aga ühe potentsiaalse koha vaatasime igatahes välja... ikka sellise, kus veidi moodsamat muusikat mängitakse.

Teiselt põnevalt ürituselt ma just tulen. Ühika meie korruse tasuta magustoidu-söömine (ja pärastine koosolek)! Mingil kummalisel põhjusel on siin inimesed selle järgi, mis ühika mis korrusel nad elavad, jaotatud nelja majakonda. Noh, umbes nii, nagu Harry Potteri raamatutes.
Kohalikud kannavad pidevalt majakonna nime kandvaid T-särke, aeg-ajalt korraldatakse ühiseid üritusi (nagu näiteks magustoidu-söömine -- alkohol on siin loomulikult täielik tabu).
Esmakursuslased läbisid eelmisel nädalal orientatsioonilaagri. See koosnes põhiliselt ühisest tantsimisest, laulmisest, söömisest ja (suures osas) karjumisest. Ma ei tea, ma olen võib-olla oma hinnangus liiga karm, aga mulle jättis see kõik sellise suure lasteaia mulje... Igatahes, kui keegi püüaks Eestis niimoodi rebaseid ristida, nagu siin seda tehakse, oleks see üritus küll läbikukkumisele määratud. Ma lihtsalt ei kujuta hästi ette, kuidas näiteks keemia esimene kursus a) meisterdab paberist oma majakonda tutvustava plakati, b) laulab ja tantsib 2 tundi järjest, taustaks "Tsihkai-tsahkai Tsingis Khaan", c) peab öösel kell pool kaks ühikas piknikku.

Üleeile toimus ülikooli pidulik avaaktus. See süvendas veelgi minu arvamust, et kohalikud on vinged Potteri-fännid. No vaadake ise:

Monday, September 05, 2005

Marxi ja Mao lainele

05.09.2005

Nonii, esimene "Hiina poliitika ja valitsuse" loeng on seljataga. Päris lahe. Muuhulgas tulevad käsitlemisele sellised teemad nagu "Kommunismi tõus", "Mao Zedongi mõttelaad" ja "Partei". Semestri lõpus peame esitama referaadi mõnel järgnevatest teemadest: "Erinevused Mao Zedongi ja Deng Xiaopingi poliitiliste filosoofiate vahel", "Mis on sõjaväe roll tänapäeva Hiinas?", "Millal Taiwan Hiinaga ühineb?", "Mis on Hiina Rahvusliku Rahvakongressi peamised ülesanded?" jne.
Homme on mul esimene hiina keele tund. Nalja hakkab saama...

Sunday, September 04, 2005

Hongkongi kaart


Nii, meisterdasin sellise kaardi.

Lisaks veel väike tehniline uuendus: nüüd saab kommentaare lisada ka ilma blogger.comi sisse logimata (aitäh, Kaarel).

Tipp (ja Täpp)



03.09.2005

Laupäev möödus ekskurseerimise tähe all. Kool korraldas kõikidele vahetusüliõpilastele ühise reisi Hong Kongi saarele. Ekskursioon algas Stanley linnakesest saare lõunaosas. See linn muudab ennast nädalavahetusel suureks turuks, kus müüakse kõikmõeldavaid Hongkongiga seotud suveniire: siidi, samuraimõõku, mahjongikomplekte, antiikmööblit, lihtsalt Hiinast pärit riideid jne. Sellesse linna on toodud kunagi kesklinnas Bank of China pilvelõhkuja koha peal asunud Murray House, Hongkongi ainus säilinud koloniaalstiilis maja. See võeti 20 aastat tagasi juppideks ja pandi kuhugi lattu seisma. Millisesse lattu, see unustati õige pea ära. See võis olla vist 10 aastat tagasi, kui viimased tükid üles leiti ja maja nagu 3d-pusle uuesti kokku pandi. Samas linnas oli veel üks väike Buddha tempel.
Pärast Stanley't sõitsime bussiga Hong Kongi saare kõrgeima mäe, Victoria tippu (või lihtsalt Tippu, nagu siin öeldakse). Tegime paarikilomeetrise ringi ümber mäe (vinged vaated linnale)
ja läksime siis vaateplatvormile, et öist linna pildistada. Kell 8 igal õhtul mängitakse sii Tulede Sümfooniat - Centrali linnaosa pilvelõhkujate kõik tuled hakkavad vilkuma ja majad värvi vahetama. Päris lahe oli, ainult et muusikat kuuleb ainult Tähtede Avenüül Kowloonis (mul on tunne, et pean varsti siia Hongkongi kaardi üles panema, kohanimedega opereerimine võib päris keeruline olla). Igatahes nägin ma sealt midagi sellist:


Saturday, September 03, 2005

So-ooh Soho

02.08.2005

Täna oli esimene loeng. Polümeeride keemia. Seda luges prof. Leung. Ta tundus muidu täitsa normaalne olevat, aga ta põeb raskekujulist "eksole"-sündroomi 8). Tema lemmiksõna on "ok". Ma arvan, et tema okei'd ei jää oma arvukuse poolest Kurmo Konsa eksole'dele sugugi alla.
Reede õhtu puhul otsustasime mõnda kohalikku klubi proovida. Sõitsime metrooga otse kesklinna, täpsemalt siis Sohosse, Hongkongi pubide ja baaride ja klubide piirkonda. See on vist kõige kallim linnaosa üldse. Siin saab aru, miks Hongkongi peetakse nii kalliks linnaks. Õlu maksis 100 krooni, sissepääs klubisse 200. Tegime koos suurema seltskonnaga Sohole tiiru peale, võtsime ühe Carlsbergi ja läksime siis koju tagasi. Ma pean mitu nädalat ainult nuudleid sööma, et mõnes sealses klubis omale üht õhtut lubada.
Paistab, et kohalikud seal ei käi ka: valdavalt ainult valged ja filipiini immigrandid. Tuleb kohalike tudengitega läbi rääkida; tahaks ikka päris kohalikku klubisse minna...

Friday, September 02, 2005

Uued linnad


Kõige tüüpilisemad majad Uutel Aladel on just sellised. See pilt on tehtud Ho kodu aknast.

Kes ütles, et hiinlased pole külalislahked?

01.09.2005

Eilse linnaskäigu tõttu ärkasin alles kell 12. Kui läksin (ühisesse) kööki hommikust sööma, sain tuttavaks Ho-ga, kohaliku majandustudengiga. Ta lükkas paari minutiga ümber kõik stereotüübid, mis eurooplastel hiinlaste kohta on. Sest hommikusöögi lõpuks oli ta juba lubanud mulle oma kodulinna Uutel Aladel (New Territories) näidata ja mind enda juurde külla kutsuda. Loomulikult olin kohe nõus.
Pärast 3 ümberistumist jõudiski meie rong tema linna. Ma pean hakkama mingit uut sõna otsime, sest "müstika" ei suuda seda enam kirjeldada. Igatahes, kõik majad olid vähemalt 30-kordsed. Paar peatust edasi asus aga "traditsiooniline" hiina küla (ainult kahe- ja kolmekordsed majad!!). Selles külas elasid enne ainult Tangi perekonna liikmed, uute majade vahele on ära eksinud 100- ja 200-aastased templid, vanad koolimajad.
Kõige parem osa oli aga veel ees. Õhtusöök tema kodus!
Keskmine Hongkongi elanik elab just sellises 30-40 kordses kortermajas, tema korter on võib-olla natuke suurem kui ühikatuba Raatuse ühiselamus. Loomulikult elab seal vähemalt 4 inimest. Köök on nii imetilluke, et seal ennast pöörama ei mahu. Ahju seal ei ole, sest selle jaoks pole lihtsalt ruumi. Välisukse ees on metallist võre: tavaliselt hoitakse ust lahti, et õhk paremini läbi käiks (loe: konstantne tuuletõmbus). Fantastika!
Aga toit oli väga hea! Sõime kana sojakastmes riisi ja hernestega. Proovisin esimest korda elus sojapiima. Polnudki nii hull, kui olin kahtlustanud...

Thursday, September 01, 2005

Päris Hongkong, lõpuks...


31.08.2005

Täna toimus kõikide vahetusüliõpilaste ühine lõunasöök. Vahetusüliõpilasi on siin kokku 181, vist 22 riigist. Kõige rohkem loomulikult Hiinast ja USA-st.
Meile pakuti traditsioonilist Hongkongi lõunasööki, dim sumi. See tähendab sisuliselt seda, et inimesed istuvad ümber ringikujulise laua, igaühel ees väike kauss ja pulgad; laua keskel suur liigutatav alus. Lõuna algab teega, sellele järgnevad riisitaignast pirukad, siis kana-, sea- ja pardiliha (praetud part on siinne eriroog), siis kana magushapus kastmes, nuudlid, riis ja kõige lõpuks magus koogike. Väga maitsev oli. Ja huvitav, sest lõunasöögist võtsid osa ka õppejõud ning mul õnnestus istuda keemiaprofessori kõrvale. Muuhulgas hakkab tema mulle orgaanikat õpetama.
Pärast sööki läksime sama prantsuse-filipino seltskonnaga lõpuks päris Hongkongi, Hong Kongi saarele. Sõitsime kõigepealt metrooga kesklinna ja sealt edasi Star Ferry kompanii laevaga Hong Kongi saarele.

See koht on eestlase jaoks ikka liig mis liig. Enamik tänavatest on kahekordsed (all sõidavad autod, üleval kõnnivad inimesed). See tähendab muuhulgas, et kaartidest pole seal suurt kasu, sest jalgteid ja ülekäiguradu pole sinna märgitud. Tänavad on täis kiirustavaid inimesi.

Tahtsime minna Sohosse, baaride ja pubide piirkonda. Küsisime nõu ühelt kohalikult naiselt. Pärast 30 sekundilist ingliskeelset kõnet läksid filipiinlased sujuvalt filipiini keele peale üle, sest vanem naisterahvas osutus filipiinlaseks (neid on seal muuseas tohutult, samas kui neegreid tuleb tikutulega otsida). Hoolimata oma kompsudest oli see nõus meid Sohosse lausa käevangus kohale viima. Tal pidi olema seljataga päris pikk Hongkongi staaž, sest ta arendas oma vanuse kohta lausa erakordset kiirust.

Tagasi tulime jälle Star Ferry'ga, sealt pealt ongi foto tehtud.