Tuesday, October 25, 2005

Katkise Pea saar

23.10.2005

Hommikul kell 9 kogunes suurem punt vahetusülipilasi ühiselamu ette, sest sel päeval pidi toimuma ühine reis Hongkongi suurimale, Lantau saarele.

Lantau on küll umbes 2 korda nii suur kui Hongkongi saar (täpsemalt siis 146 km2, natuke väiksem kui Muhu), ometi elab seal „ainult” 45’000 inimest (Hongkongi saarel 1,4 miljonit).

Saare suurim vaatamisväärsus on kümme aastat tagasi Ngong Pingi kloostri juurde püstitatud hiiglasuur istuva Buddha kuju. Mõttetute faktide armastajatele olgu siis öeldud, et tegemist on SUURIMA vabas õhus oleva istuva Buddha kujuga maailmas. Koos poodiumiga 34 meetrit.

Kuni viimaste aastateni oli saare suurimaks asulaks Tai O kaluriküla, aga pärast uue lennujaama ehitamist on saare põhjaossa tekkinud kiirestikasvav magala Tung Chung. Lennujaam on iseenesest aga jälle hea näide sellest, kui hullud siinsed inimesed ikka on. Sest kogu kompleks on ehitatud merre, endise vulkaani asemele.

Chek Lap Kok 15 aastat tagasi:
Chek Lap Koki rahvusvaheline lennujaam praegu:

Ma pole kunagi varem nii palju kuivatatud kala näinud kui Tai Os. Küla kõik tänavad on täis müügilette, kust võib leida absoluutselt igasugu kraami, alates kuivatatud tervest haikalast, lõpetades kerakalade ja elusate krevettidega.

Pärast Tai O’d tegime tutvust ka Silvermine Bay külaga ja sealse rannaga (no ikka müstika, et siin on vesi ikka üle 20 kraadi, samas kui ilm.ee näitab, et Tallinnas on õhutemperatuur +4C).

Tore oli.

Friday, October 21, 2005

Siil sudus

15.10.2005 17:30 Hongkongi saar

Friday, October 14, 2005

Reis Hiina ehk miks Hongkongis ei tohi sülitada

07.-12.10.2005

Reede, 7. oktoobri hommikul haarasin veel pool-unisena oma suure kohvri, sõitsin liftiga alla esimesele korrusele, sain kokku veel sama uniste Alexi ja Jacqueline'iga, kõndisin koos nendega rongijaama.... ja reis Hiina võis alata!

Rong Pekingi poole väljus kell 15:25, aga mitte Hongkongist, vaid piiri taga olevast Shenzheni linnast. See väike trikk võimaldas säästa nii umbes 400 krooni. Ja Shenzheni jõudmiseks ei pidanud me tegema muud, kui istuma Hongkongis KCR rongi peale, mis väljuvad umbes nii iga 3 minuti tagant.
Pikad bürokraatiakoridorid seljataga, jõudsimegi lõpuks Shenzheni. Sõime ühe korraliku lõuna, mille eest oleksime vaid paar kilomeetrit lõuna pool pidanud maksma topelthinda; nautisime esimesi kogemusi hiina WC-s (mulle, kes ma olen kõvasti laulupidudel käinud, see nii tohutuid elamusi ei pakkunud) ja ostsime head-paremat rongi kaasa.

Rongireis kestis 24 ja pool tundi. Aga see ei olnud sugugi mõttetu loksumine, vaid pidev fotoka klõpsutamine, sest akendest valgus rongi see päris-päris Hiina, mida ma veel näinud ei olnud. Juba kümme minutit pärast väljumist tervitasid meid esimesed riisipõllud, mäed ja kanalid.


Järgmisel hommikul tõusin varakult. Maastik oli hoopis teine. Olime jõudnud Kesk-Hiina tasandikule, mida praegu oleks võib-olla sobilikum Kesk-Hiina põlluks nimetada. Sest üks suur põld oli see, mida me järgmised viis-kuus tundi nägime, aeg-ajalt ka paari küla.
Kogu Hiina tegeleb praegu maisikoristusega. Põllud on inimesi paksult täis. Korjatud maisitõlvikud kogutakse majakatustele, kus nad päikese kätte kuivama jäetakse. Praktiliselt kõik katused on kollase maisivaibaga kaetud, kus ruumi vähe, on kasutusele võetud ka asfaltteed (sealhulgas maanteed).
Pekingis olime laupäeva pärastlõunaks. Õnnega pooleks leidsime üles oma sõbrad (mina klassiõe Kadri, teised oma tuttava - mõlemad õpivad Pekingis hiina keelt). Sest see rongijaam oli tohutu - võib-olla võrreldav mõne Tallinna sadama reisiterminaaliga.

Viskasin oma kohvri Kadri juurde ja olin varsti kesklinnas tagasi. Ei, Pekingis see nii ei käi. Isegi taksoga võttis sõit rongijaamast tema juurde oma 45 minutit aega, kuigi kaardi järgi otsustades võiks selle maa vabalt jala käia. Võib-olla peaksingi kohe ära märkima, et kaartidega tuleb selles linnas ettevaatlik olla. Ja esimese asjana tuleb vaadata mõõtkava. Mõtlemine "ah, see on ainult ühe kvartali kaugusel" ei vii võidule, vaid pooletunnisele matkale. Sest Tartu maantee laiusi tänavaid kaardi peale ei panda, sest neid on liiga palju. Linna peatänav on umbes 5 korda nii lai. Selline mulje jäi, et kui tee keskele ehitada Narva maantee ühikas, jääks autodele veel vabalt ruumi, et mõlemalt poolt maja mööda pääseda... 3-4 reas.
Tagasi linna tulin metrooga. Kõigepealt 15 minutit jalgsi bussipeatusesse, siis bussiga 20 minutit (sellest 10 ühe ristmiku peal ummikus, kus kõik foorid otsustasid korraga punast näitama hakata), siis umbes 20 minutit esimese metrooga ja 30 minutit teise metrooga. Hongkongi metrooga ära hellitatud, nagu ma olen, ei osanud ma aimatagi, et ühe rongi pealt teise peale ümber istumiseks pean ma ühest jaamast välja minema, laia tänava ületama ja siis teise jaama minema. Metroopiletid meenutavad Eesti bussipileteid, rongi peale pääsemiseks pead kõigepealt oma pileti kontolörile andma, kes selle pooleks rebib ja pool sulle tagasi annab. Teise poole viskab ta kotti, kuhu ta on enne visanud juba nii umbes 10000 piletit. Tööjõud on lihtsalt nii odav, et pole mõtet masinat pileteid kontrollima...

Selleks ajaks, kui ma linna tagasi jõudsin, oli juba pime. Tegin teistega pikema tiiru linna peal. Käisime ja vaatasime üle Taevase Rahu väljaku (Tiananmen) ja samanimelise värava, mis on sissepääsuks Keelatud Linna, kunagisse keisripaleesse. Taevase Rahu väljakut teatakse maailmas peamiselt seal 1989. aastal toimunud tudengimeeleavalduse pärast ja selle tankivideo pärast, mis seal filmiti. Praegu asub seal (ja asus ka siis) suure juhi Mao Zedongi mausoleum, Taevase Rahu väravat ehib ikka veel uhkelt tema pilt.
See on Hiina Stalin. Mees, kes Suure Kultuurirevolutsiooni ajal mitte ainult ei tapnud väga ja väga palju inimesi, vaid muuhulgas sulges kõik ülikoolid 20 aastaks, sest tema arvates oli ideaalne revolutsionäär töökas, ent mitte liigselt haritud. Tudengid väljakul muidugi postuumselt kinnitasid tema arvamust.

Sõime kohalikus restoranis. Mina ei suutnud kiusatusele vastu panna ja tellisin nelja krooni eest pardi pea. Ma polnud kunagi varem aju söönud. Noh, mitte just mu lemmiktoit. Maitseb nagu omlett natuke...

Alexi vastu ma aga ei saanud. Ta lausa otsis kõhulahtisust: kõigepealt proovis ta konna, siis ussi (roosat!), siis skorpioni ja pärast kahetses, et ei julgenud prussakat proovida. Ja seda kõike tänaval, mitte selles samas restoranis.

Õhtu lõppes ühes kohalikus klubis nimega Bar Blu. Täitsa kobe koht. Ja alkoholi hinnad olid muidugi müstilised. Leidis kinnitust oletus, et kuskil maailmas peab olema koht, kus eestlane tunneb ennast rikkana.

Pärast paaritunnist und ja järjekordset 1,5 tunnist seiklust Pekingi ühistranspordisüsteemis sain pühapäeva hommikul jälle Alexi ja Jacq´iga kokku. Sel päeval külastasime Keelatud Linna, keisripaleed. Selles palees elasid kõik Qingi dünastia keisrid (alates 1644. aastast) kuni 1912. aastani, mil kuulutati välja Hiina vabariik. Veetsime seal kuus tundi, aga jõudsime läbi käia ainult põhilised hooned ja mõned kõrvalehitised.

Palee on nii suur, et seda näeb kosmosest (kellel huvi, laadigu alla Google World). Impeeriumi ajal oli palee tavainimestele suletud, suur osa paleest oli avatud ainult keisrile endale, tema konkubiinidele (ehk naistele) ja kastreeritud eunuhhidele (keda oli mõnel keisril tuhandeid).

Pärast palee läbikõndimist olime nii väsinud ja näljased, et maandusime lähimas söögikohas. Ma sõin Keelatud palee kõrval MacDONALD'Sis!!! Ameerika 1, Hiina 0.

Enne, kui pimedaks läks, jõudsime heita pilgu ka Taeva Templile ja seda ümbritsevale suurele pargile. Kujutage seda nüüd endale ette: kuldne päikeseloojang, sa kõnnid küpresside ja elupuude vahel, kuskil kaugel mängib keegi flöödil hiina viisikesi. See oli uskumatult kaunis.

Nüüd on vist aga sobilik ära rääkida see, mis esimese suure asjana silma (ja kõrva) hakkab, kui sa Hiinasse jõuad; midagi, mille järgi võib surmkindlalt öelda, kas oled Hiinas või mitte. Nimelt, inimesed sülitavad. Ja mitte vähe ja mitte vaikselt.

Kuidas see siis käib?

1. Otsi rahvarohke koht. 2. Nuuska üks ninasõõrmetest tühjaks. 3. Nuuska teine ninasõõrmetest tühjaks. 4. Kogu sülge (häälega; noh, umbes ahhrrgghhht). 5. Sülita paari sentimeetri kaugusele teise inimese jalast. 6. Hõõru sülg jalaga laiali.

Ja see on nii igal pool! Keelatud linnas, kõige pühamas paigas kogu keisririigis - jah. Metroos - jah. Hiina müüril - jah. Bussis - jah. Pargis - jah. Taksojuht taksos - jah. Igal pool! Ja sülitavad ka naised, mitte ainult mehed...

Kolmandal päeval otsustasime minna Hiina müüre vaatama.

Kõigepealt külastasime midagi, mida kohalikud nimetavad maa-aluseks Hiina müüriks. See on Hiina Kultuurirevolutsiooni ajal ehitatud suur maa-alune tunnelite kompleks. Mao Zedong lasi selle ehitada, kuna ta kartis siis Suure Venna Nõukogude Liidu sissetungi. Tunnelitevõrgu ehitamine võttis aega 10 aastat ja seda tegid tavalised inimesed, ja käsitsi, loomulikult. Võrgustik on mitmeid kilomeetreid pikk, ohu korral võiks sinna varjuda kuni miljon inimest.

Päris Hiina müürile jõudmiseks sõitsime kõigepealt bussiga 80 kilomeetrit linnast välja Huairou linna (bussipilet 12 krooni). Sealt jäi müürini veel 17 kilomeetrit. Selle vahemaa läbimiseks pidime astuma ärisuhtesse ühe kohaliku tädiga, kes meid 100 krooni eest autoga kohale viis, sest bussid müürini ei sõida. Tädi oli tore ja oli nõus isegi kohalikust supermarketist läbi sõitma, et me endale lõuna kaasa osta saaksime.

Hiina müür ise oli lausa fantastiline. Ilm oli küll veidi udune, aga see ei seganud meid üldse. See, mida mina varem ei teadnud, oli see, et müür pole tegelikult sugugi hästi säilinud. Osalt loodusjõudude pärast, aga osalt selle pärast, et Mao ajal tembeldati müür keisrivõimu ja seega rahva rõhumise sümboliks ning suur osa sellest lammutati, et ehitada tehaseid või muid hooneid. Turistide jaoks on kaks lõiku kunagi 5000 kilomeetri pikkusest müürist siiski korda tehtud. Kõige populaarsem osa on Badaling. Seal on müür kõige laiem (kunagi olevat seal saanud 5 hobusemeest kõrvuti sõita), aga turiste nii palju, et raske on leida kohta, kuhu astuda. Meie läksime teist renoveeritud lõiku (Mutianyu) vaatama. Ja õigesti tegime. Sest esiteks ei olnud seal peaaegu üldse rahvast. Ja teiseks, nagu pärast kuulsime, maksime meie oma reisi eest palju-palju vähem kui teised vahetusüliõpilased, kes Badalingis käisid. Meie kulud inimese kohta olid umbes 260 krooni koos söögi ja transpordiga, teised maksid kuni 900 krooni.

Kõndisime müüril oma 3 ja pool tundi. Kes arvab, et see on naljategu, eksib rängalt. Müür on tegelikult üks suur treppide jada, mõnes kohas umbes 75-kraadise tõusuga. Iga paarisaja meetri tagant on hiinlased ehitanud müüri kaitseks kindlustorni.

Nägime ka renoveerimata müüri. Kõndisime sedamööda ühe tornidevahe. Seal sõime poest ostetud hiina komme (enamuses väga imeliku maitsega), saiakesi ja jõime mahla.

Neljas päev kulges juba tagasimineku tähe all. Rong väljus kell 12.45. Tahtsime siiski ka sel päeval midagi näha, nii et otsustasime tõusta varakult. Täpsemalt siis 5.30. Seda eesmärgiga jõuda kella 7-ks Beihei parki tai chi treeningut vaatama. Saime küll poole kuue ajal voodist välja, aga ei suutnud nii kiiresti jalgu alla saada, et õigeks ajaks parki jõuda. Selle asemel istusime hoopis kohalikus pelmeenirestoranis maha ja nautisime hommikusi 5-krooniseid pelmeene. Eriti kihvt oli, et kokk valmistas pelmeene meie nina all. Ja "valmistamine" ei tähendanud, et ta lihtsalt võttis karbist pelmeenid ja suskas need kuuma vette. Tema ees oli suur päts tainast ja teine samasugune hakkliha, mis täiesti imekombel varsti pelmeenideks muutus.

Ja mis on üks külastus Pekingisse ilma külastuseta onu Mao juurde. Et Hiina suurt juhti ja õpetajat näha, seisime pool tundi järjekorras. Meile pakuti võimalust viia tema altarile lilli, aga me keeldusime viisakalt. Maod ennast nägime siiski vaid korraks, sest peale meid tahtis teda sel päeval näha veel umbes tuhat inimest. Küsimus, mis õhku rippuma jäi, oli aga järgmine:

Miks oli Mao mässitud punasesse sirbi ja vasara lippu, aga mitte 5 tähega Hiina lippu?

Kui keegi oskab mulle seletada miks, siis kuulaksin huviga.

kus muinasjutud saavad tõeks

10.10.2005

...istun Suure Hiina müüri serval ja mõtlen... kas tõesti olen ma siin... kohas, millest ma väiksena olin nii palju muinasjutte kuulnud... ja mis tundus nii kaugel, nii kaugel, et see pidi muinasjutuks jäämagi...

Friday, October 07, 2005

Pekingisse!

07.10.2005

Kümne minuti pärast võtan oma kohvri ja hakkan koos Jacqi ja Alexiga rongijaama poole kõndima. MA LÄHEN PEKINGISSE!

- Suur Hiina müür
- Keelatud Linn
- Taevase Rahu väljak

Aga enne seda kõike:

- 24 tundi järjest rongis

Thursday, October 06, 2005

Matk Sai Wani 2 ehk jalgsi Taiwani

25.09

Pühapäev algas uute kiirnuudlitega. Ilm oli jätkuvalt pilvine ja tuul endiselt tugev. Vaatepilt rannas oli igatahes muljetavaldav – ööga oli meri kaldale uhtunud kalavõrke või nende osi, vetikaid, kõvasti plastmassi ja terve hunniku erinevaid kummikuid. Selle risu vahel manööverdades jõudsime varsti jälle sillani, kus meie teekond eelmisel päeval lõppenud oli.
Hea oli, et me siis ikka külla tagasi otsustasime minna. Sest, nagu me alles nüüd nägime, oleks edasiminek tähendanud esiteks umbes 50 meetrist sulpamist rohkem kui põlvekõrguses sogases ja risuses merevees – seda kõike selleks, et üldse sillani jõuda. Sild ise oli küll betoonist, aga vähem kui meetrilaiune ja käsipuudeta. Hommikuks oli vesi õnneks päris palju alanenud, nii et teisele kaldale saime vees sumpamata.
Vaevalt olime aga üle silla jõudnud, kui keegi taevased kraanid jälle lahti keeras. Ma ei liialda, kui ütlen, et saime kuivi riideid kanda alla veerand tunni.
Sadu oli aga tõesti vägev. Jõe sellelt kaldalt, kuhu me jõudnud olime, tõusis matkarada taas mäkke. Ülesviivad trepid muutusid viie minutiga ojade ja koskede kaskaadiks. Kuigi eelmisel päeval oli ka sadanud, sain ma mõne hetkega veel palju märjemaks (mis tundus võimatu) kui siis. Minu prügikottidest keep pidi Hongkongi taifuunile siiski alla vanduma.
Mäe ületamine võttis meil umbes tunni. Et vihma sadas peaaegu lakkamatult, siis ei tahtnud keegi oma fotoaparaadi tuksiminemisega riskida, nii et pilte on meil sellest päris vähe. Millest on väga-väga kahju, sest loodus oli tõesti fantastiline. Matkarada (või siis treppoja), mida mööda me kõndisime, ristus mitmel korral kiirevooluliste mägiojadega, mis veel mõnikümmend minutit tagasi olid olnud armetud veenired, nüüd aga meenutasid rohkem jõgesid, Hongkong oli muutunud Norraks...
Üks selline jõgi ootas meid kohe mäe jalamil. Kuna kõikide jalad olid kohe saju alates läbimärjaks saanud, ei pannud keegi jõe ületamist õieti tähelegi... Seda enam, et matkarada jõudis selles punktis päris mereranda, kus vool juba rahulikum oli. Väikese psühholoogilise barjääri ületamist esimene samm põlvini vette siiski nõudis.
Midagi hoopis vägevamat ootas meid aga veel ees.
Viie minuti pärast seisime jälle ühe mägiojaga silmitsi. See ei olnud aga enam nii sugugi nii rahulik, kui eelmine oli olnud (matkarada ei jooksnud rannaga paralleelselt, vaid diagonaalis sisemaa poole). Kuigi mitte laiem kui kaks meetrit, oli see oma voolukiiruse poolest võrreldav mõne kärestikuga. Üle oja viis kahest jämedast metallvaiade abil kallaste külge kinnitatud lauast tehtud purre.
Samal hetkel, kui Matt ühe laua peale astus, kangutas vool tugivaiad lahti. Tal õnnestus viimasel hetkel teisele kaldale hüpata ja laua otsast kinni haarata. Mina haarasin teisest lauast. Tõstsime lauad üle oja üksteise peale. Kuna vaiad oli vool kaasa viinud, seisime üks ühes, teine teises purde otsas, et seda oma raskusega toetada. Kui tüdrukutel poleks selleks hetkeks jalad läbimärjad, oleks me võinud kiidelda, kuidas me nad kuivade jalgadega teisele kaldale aitasime...
Kui kõik olid üle jõe saanud, loopisime ühe purdelaua ühele poole, teise jätsime teisele poole, et kui keegi hull peaks veel siin sellise ilmaga matkama, ei peaks ta läbi vee sumpama.
Edasi ei läinud asi matkaraja kvaliteedi koha pealt just kuigi palju paremaks. Betoon oli lõppenud mäe juures, vahetult enne esimest jõge. Nüüd tervitas meid jälle muda. Õige pea kadus seegi pahkluukõrguse vee alla. Et edasi minna, tuli meil taaskord üks mõtteline barjäär ületada, seekord enne esimest sammu kollasesse läbipaistmatusse vette. Liikusime edasi vägagi ettevaatlikult...mitte kiiremini, kui eelmisel õhtul mägedes...aeg-ajalt tegi keegi Anakonda-filmi teemalise nalja.

Olin päris kindel, et olime kuskil rajalt kõrvale kaldunud. Õnneks siiski mitte. Pärast pooletunnist vaevarikast rühkimist nägime lõpuks siiski tuttavat matkaraja märki. Paraku, jah, teisel pool järjekordset jõge. See oli nüüd küll pigem jõgi kui oja.
Seisime kõik mõnda aega mõtlikult suure sildi kõrval, mis ütles, et „juhul, kui silda või kividest purret näha pole või kui vool on tugev, jõge mitte mingil juhul ületada”.
Vool oli pehmelt öeldes väga tugev, purre oli, aga paraku pool meetrit vee all. Vaatasime kordamööda jõge ja matkaraja silti teisel pool. Et meid veelgi rohkem õrritada, oli rada teisel kaldal loomulikult taas betoonist. Kell võis olla umbes 12.
Ei tea, mida kogenumad matkajad selle peale kostavad, aga meie tegime selles olukorras nii: võtsime kätest kinni (poiss-tüdruk-poiss-tüdruk) ja hakkasime, külg ees, tasakesi teise kalda poole liikuma. Purre tundus olevat betoonist, aga tegelikult mõtlesin ma selle peale ainult sellepärast, et oma mõtteid vee-elukatest eemale juhtida. Paari minutiga olimegi üle!
Iroonia asja juures oli see, et lõpuks teisel kaldal olles saime teada, et see “tee”, mida mööda me viimased tund aega “kõndinud” olime, polnud siiski põhimatkarada. Et mõnusat betoonteed nautida, oleksime pidanud pärast esimese jõe ületamist pikalt mööda rannajoont Ham Tini külani liikuma ja alles siis sisemaa poole keerama. Rada, mille meie olime valinud, oli tegelikult lühem, kui põhirada. Ja palju põnevam!
Et see hulljulgus meile aga hiljem kätte ei maksaks, otsustasime Ham Tinist siiski läbi minna.
Tee peal õnnestus Mattil näha tõenäoliselt maailma üht kõige mürgisemat ämblikku. Kohe tee kõrval puulehtede vahel. Edaspidi hoidsin kõikidest raja kõrval kasvavatest taimedest aupaklikku distantsi. Vähemalt esimesed 10 minutit pärast ämbliku nägemist…
Ham Tin oli üpris sarnane Sai Wanile: kaluriküla, kus kalapüük on juba mõnda aega turismi poolt kõrvale tõrjutud. Miks muidu on iga maja juurde ehitatud katusealune, mida kutsutakse restoraniks; mõni kohalik räägib lausa inglise keeltki… (see “iga maja” jätab nüüd vist küll mulje, et söögikohti on seal lademetes – noh, tegelikult tähendas see 2 restorani). Ostsin endale kuuma tee. Vihmast läbimärjana pole tuulise ilmaga matkamine just kõige targem tegu.
Chris oli enne seda piirkonda natuke uurinud ja teadis, et külast põhjapoole jääb üks Hongkongi kõige ilusamaid liivarandasid – Tai Wan. Otsustasime, et püüame võimalikult kiiresti sinna jõuda, et ujumas käia ja kõik need miljon haigust, mis me jõeveest saanud olime, mereveega oma nahalt ära pesta.


Et Ham Tinist Tai Wani jõuda, pidime ületama veel ühe mäe. Tee mäkke meenutas küll rohkem püstloodis seina kui rada, aga poole tunni pärast võisime jälle ühe mäe vallutatuks kuulutada. Pool tundi hiljem aga kuulutada, et olime pooleteise päevaga Hongkongist Taiwani kõndinud…
Kuigi ilm oli endiselt tuuline, oli pilvisus hakanud hõrenema ja paaril-kolmel korral õnnestus meil rannas olles isegi päikest näha. Samas tulid aga mere poolt kohe uued tumedad pilved, nii et kottide ja riiete kilesse mähkimine enne ujuma minekut tasus ennast kuhjaga ära. Lained olid veel vingemad kui eelmisel päeval. Päris sellised Havai surfilained. Kui üks selline sulle peale tuli, siis oli tükk aega köhimist ja silmade kipitust garanteeritud.

Läksime tagasi Ham Tini külla, kus võtsin veel teisegi tee. Järgmised poolteist tundi möödusid kord mäest üles, siis mäest alla vantsides. Esialgse ööbimiskoha (Bradbury hosteli) juurde jõudsime alles kella nelja paiku. Oleks me eelmisel päeval tõesti üle jõe läinud, oleks me vist pidanud öö mägedes veetma.
Kui me veidi pärast viit lõpuks jälle asfaltteed nägime, oli raske uskuda, et meie retk on tõesti läbi. Konditsioneeriga bussis ühiselamu poole sõites tundus kõik kui unenägu.
Aga see ei olnud. See oli üks lahedamaid asju, mis minuga juhtunud on.