Wednesday, August 31, 2005

Lõpuks üks pilt Mong Kokist

30.08.2005

Täna käisin koos kahe prantslase (Jacqueline ja Alex) ja kolme filipiinlasega (Ian, Kaycee ja Mariel) jälle Mong Kokis. Tegin öisest Hongkongist paar pilti.


Eksootika 2


Suur oli minu üllatus, kui avastasin, et seest on see vili hoopis valge, mustade mooniseemnete-taoliste täppidega. Kuigi nii Zhenxing kui Mei Han ütlesid, et neile see puuvili eriti ei meeldi, otsustasin asja siiski uurida. Tuli välja, et draakonivili on tegelikult nagu üks suur kiivi (selle võrdluse kohta ei osanud hiinlased küll midagi kosta, sest nii palju kui mina aru sain, pole nad kiivit elu sees näinudki).

Eksootika

29.08.2005

Täna õhtul proovisin lõpuks ära kohalikust poest toodud draakonivilja. See nägi välja selline:

Tuesday, August 30, 2005

MacAivarist Yu Reniks

29.08.2005

Päev algas kuuma tee ja hiinapärase hommikusöögiga: minu toanaaber Zhenxing ja Mei Han kõrvaltoast kutsusid mu endaga kaasa. Zhenxing tellis midagi, mis meenutas riisist tehtud krabipulki, mina piirdusin veel ühe teega. Uhh, see kohalik tee on kohutav – nad topivad sinna sisse mingisugust kondenspiima, mis muudab tee läägeks ja mannapudrumaitseliseks. Õnneks ostsin ma juba esimesel päeval supermarketist Iron Buddha teed.
Kell veerand 10 tehti meile ekskursioon mööda ülikooli maju, päeva lõpus saime endale ülikooli magnetkaardid. Sellega saan ma kohaliku kõige popima maksevahendi Octopus-kaardi odavamalt kui ilma kaardita. Octopus-kaart on põhimõtteliselt nagu ettemaksega telefonikaart, ainult et sellega saab maksta nii poes, kohvikus, baaris kui metroos. Peaaegu kõik asjad on odavamad, kui sul on Octopus-kaart.
Saan oma toanaabriga väga hästi läbi. Tegime kokkuleppe, et tema õpetab mulle hiina keelt ja mina talle inglise keelt. Ta plaanib varsti teha TOEFL-testi.
Sain tema käest teada, et Hiinas võiks minu nimi olla Yu Ren (hääldus: Jü Zen) ehk Vihmamees. Tema enda nimi Zhenxing pidi tähendab “elustama”, Mei Hani nimi pidi pärinema ühest vanast luuletusest. “Mei” on mingi kohalik puuvili, “han” tähendab “külm”, aga kokku pidi see tähendama veel hoopis midagi kolmandat. Üldiselt hakkan ma vaikselt hiina keele loogikast aru saama. See on vist umbes nagu paljud sõnad saksa keeles: “kaugelenägemine” tähendab televisiooni ja “mõtlekorraks” tähendab ausammast.

Vaade Hongkongile


See on North Tower, mis paistab minu aknast. Ma ise elan South Toweris, mis on täpselt samasugune. Kahe torni peale kokku mahub siia elama 1600 inimest.

Minu elamine Kowloonis



Selline näeb välja minu tuba, S1718.

Teine päev

28. august 2005

Ärkasin valusa kurguga. See põrgukuumuse ja jääkülmade konditsioneeride vaheldumine ajab mu hulluks. Õnneks on mul kaasas purk Eesti imerohtu – taruvaiku.
Lõuna paiku läksime Lauri ja Siljega (kes oli vahepeal oma kohvrid kätte saanud) linna peale. Mong Koki, kaubanduspiirkonda. Võrreldes eilsega oli kõik tundmatuseni muutunud. Mitmed tänavad olid muutunud mitmekordseteks turgudeks, kus müüdi kõike alates soolakalast lõpetades “Lost in Hong Kong” särkidega.
Suure vaevaga leidsime uuesti üles Wing Shingi fotopoe. Ostsin sealt endale digikaamera. Pentax Optio S5n. Koos 256 MB kaardi, Euroopa ja Hong Kongi laadijaga, lisaaku, kaamerakoti ja ekraani kaitsekilega läks asi maksma 2430 HK dollarit, see on 4130 krooni. Kaameraga saab lindistada MPEG-4 videot + mis mulle eriti meeldib, fokuseerimine võtab vähe aega.
Pärast seda läksime kohalikku kiirtoidubaari RBT (RaBbiT). Võtsime igaüks ühe kohaliku joogi. Mina oma valusa kurguga proovisin rohelist teed. See polnud midagi meie rohelise tee sarnast. Nad panid sinna sisse mingeid rohelisi terasid. Algul arvasin, et need on herned. Lähemal uurimisel selgus, et need on pehmed nagu kummikommid ja täiesti ilma maitseta. Järeldasin, et tegemist on plastmassiga ja otsustasin neid rohkem mitte süüa. Kui asja müüja käest uurisime, saime teada, et need on hoopis kohaliku lille (?) nimega sogo viljad, mis pidid väga hästi süüa kõlbama.
Pärast seda elamust võtsime ette rännaku Tsim Sha Tsuisse. Kahe kilomeetri läbimine võttis meil aega 3 ja pool tundi. Inimesi oli lihtsalt nii palju, et kiiremini ei saanudki liikuda. Ühikasse jõudes kohtusin oma toanaabriga, kelle nimi on Zhenxing ja kes on Shenzhenist, siit kohe üle piiri Hiinast. Ta õpib siin majandust. Kõrvaltoas elab aga üks teine hiinlane (ta palus end kutsuda Samiks, aga ta tegelik nimi oli hoopis h-tähega), kes õpib siin juba teist aastat keemiat. Mõlemad tunduvad päris normaalsed tüübid olevat. Huvitav on, et r-täht valmistab hiinlastele samasugust peavalu nagu inglastelegi…

Esimesed muljed

27. august 2005

Palavad tervitused Hiinamaalt!

Hongkong tervitas mind 30-kraadise kuumuse ja 100% õhuniiskusega. Mõned ütleks selle kohta aurusaun. Hingata pole midagi, sa higistad, aga higi ei aura ära, sest õhk on nii niiske.
Ma polnud veel päris kohale jõudnudki, kui juba sain tunda kohalikku elustiili: kell 2 öösel Eesti aja järgi (kell 7 kohaliku aja järgi) lükati lennukis kõik tuled põlema. Ma polnud veel jõudnud silmigi korralikult lahti teha, kui juba ulatati mulle mu hommikusöök. Tulede põlemapaneku ja toidu serveerimise vahele võis jääda võib-olla 30 sekundit…
Lennujaamas võtsid mind ja Laurit (teine eestlane) vastu William ja Joe. Ei, nad ei olnud britid, vaid kohalikud hiinlased. Kõik kohalikud on juba ammu aru saanud, et välismaalastele ei maksa oma pärisnime öelda, sest need ei suuda seda niikuinii välja hääldada. Mul on plaanis seda reeglit oma erandiga kinnitada. Algus pole siiski kuigi paljulubav: mulle jäi meelde, et sõbrad kutsuvad Williamit tema viimase nime järgi Limiks, aga Joe hiina nimi on mul juba meelest läinud.
Saime teada, et sama lennuga olid tulnud veel 2 itaallast ja norrakas. Itaallastega tegime kohe tutvust. Enzo on Napolist, Niccolo on Firenzest, nad mõlevad õpivad siin MBA-ks. Kulus oma pool tundi, kui lõpuks jõudis kohale ka Silje, norra tüdruk. Tema pagas oli reisiga kaduma läinud.
Reis lennujaamast ülikooli ühikatesse oli päris muljetavaldav. See on ikka uskumatu, kuidas nii palju inimesi saab sellisel väikesel maalapil elada. Enamik elumajadest on vähemalt 20-kordsed, uuemates linnaosades silma järgi öeldes umbes 40-kordsed. Privaatsus on siin äärmine luksus.
Kohale jõudes sain kätte ühiselamu toa võtmed. Minu toa number on S1718R. S – South Tower, 17. korrus, tuba 18, R – parempoolne voodi. Minu postiaadress Hongkongis on: Rainer Küngas, 1718 South Tower, Wei Lun Building, Student Residence Halls, 5 Hong Kong Baptist University Road, Kowloon Tong, Hong Kong.
Tuba on imetilluke, aga mitte väga hull võrreldes Raatuse ühikaga. Kahe toa peale on üks WC ja dušš. Igal korrusel on tuba mikrolaineahju, külmkapi, teleri ja joogiveeautomaadiga. Pliidid on ainult 2. korrusel. Üldiselt tundub, et keegi siin väga ise süüa ei viitsi teha, kõik söövad ühika all olevas sööklas.
Pärast asjade lahtipakkimist käisimegi seal söömas. Võtsin riisi ja kana koos supiga. Supp kujutas endast midagi boršilaadset, ainult kõik koostisained peale kapsa oli asendatud pipraga. Riis oli täitsa hea. Kana oli muidugi jälle eksootika. Esiteks juba see, kuidas seda tehti. Mees leti taga võttis lihtsalt ühe suure lihakäntsaka ja kukkus seda suure noaga taguma. Kogu värk koos kontidega rändas siis minu riisi peale, lisandiks kulbitäis sojakastet. Pärast sööki läksin ühikatuppa ja sõin mõtlikult Kalevi šokolaadi…
Pärast sööki otsustasime itaallastega linna peale minna. Joe ja Lim olid heameelega nõus meid aitama. Sõitsime metrooga Mong Koki. Täielik müstika! Nathan Roadil (selle linnaosa peatänaval) on tõenäoliselt sama palju neoonreklaame kui kogu Euroopas kokku. Kui ma fotoaparaadi saan, siis panen siia kindlasti pilte üles.
Muuhulgas nägin ma seal ka seda fotopoodi, mida Internetifoorumis kõvasti kiideti. Vaatasin sinna korra sisse, aga otsustasin enne suurema ostu tegemist veel Internetist hindade kohta uurida.
Sellel ajal, kui itaallased shoppasid (edaspidi: ostlesid), otsustasime me Lauriga juba kohalikku õlletoodangut proovida. Tsingtao õlu maitseb selles kuumuses igatahes kordi paremini kui Eestis.
Ajasime teistele ka isu peale ning suundusime ühte kohalikest õllekatest. Sattusime sinna just Happy Houri ajal, mis tähendas 6 õlut 96 kohaliku dollari eest (see on siis 170 krooni). Sama õlu maksis poes napilt üle 10 krooni. Millegipärast on siin kombeks serveerida õlut madalatest (piima-)klaasidest. Kusjuures iga klaasi alla asetatakse korralikult üks õllealus (!). Lauri küsis endale suurt kannu, aga baarmen ei olnud nõus seda talle andma, kuigi leti küljes rippus neid kõvasti. Ei tea, mis värk see nende klaasidega on.
Pärast pubi tahtsid itaallased hirmsasti itaalia restorani minna. Ilmselt oli neilgi lõunasest riisist omad mälestused. Selle soovi peale tegid meie võõrustajad loomulikult suured silmad. Nad oskasid soovitada ainult kohta nimega Spaghetti House, mis on midagi McDonald’si laadset, ainult et itaalia söökidega. Pärast pooletunnist omakeelset vaidlemist menüü juures andsid itaallased meile siiski loa sisse minna. Proovisime lasagnet, pitsat ja pasta carbonarat.
Õhtu lõpetasime kell 11 õhtul Tähtede Avenüül. See on mereäärne tänav Kowloonis, kust avaneb supervaade Hongkongi saarele. Kogu tänav on kaetud väikeste tähti meenutavate tulukestega, iga paari meetri tagant on tee sisse betoneeritud suur metallist täht kohalike staaride nimede ja käejälgedega. Jet Li ja Jackie Chani leidsin üles, aga Chow Yun Fati ei õnnestunud mul seekord leida…
Rampväsinuna tagasi ühikasse jõudes jäin hoobilt magama.

Saturday, August 27, 2005

3-2-1, läks!

Asjad on pakitud, lennukini on jäänud veel 2,5 tundi.
Pass...on. Lennukipiletid...on. Raha...on. Vaktsineerimistunnistus...on. Söetabletid...on.

Paistab, et reis võib alata!